Wstępna diagnostyka sondy Lambda

INFO: Dotyczy pojazdów z systemem BOSCH LH 2.4, silnika B230F od roku 1989. Przykładowe numery części – Volvo 3501753-2, BOSCH 0 258 003 034. Może dotyczyć również innych.

UWAGA: Jest to prosty sposób na diagnostykę sondy Lambda, pozwalający dowiedzieć się czy sonda działa lub nie. Nie określimy nim czy sonda pracuje dokładnie zgodnie ze specyfikacją.

Sprawdź rezystancję grzałki sondy

W sondzie Lambda znajduje się grzałka wstępnie ją ogrzewająca, tak aby mogła zacząć swoją pracę. Za pomocą omomierza dokonaj pomiaru pomiędzy dwoma nóżkami złącza zasilającego (wtyk sondy). Oczekiwane parametry:

  • zimna sonda (+20° C/ 68° F) – 3 Ω
  • rozgrzana sonda (ponad 350 ° C/660 ° F) – 13 Ω .

Sprawdź napięcia generowane podczas pracy sondy

Sonda za pomocą generowanego napięcia, informuje jednostkę sterującą silnika o zawartości tlenu w gazach wydechowych. Za pomocą woltomierza sprawdź napięcie pomiędzy nóżką pojedynczej wtyczki idącej do sondy a wybranym punktem masowym pojazdu. Oczekiwane wartości:

  • nieustannie zmieniające się wartości w przedziale od 0.1 do 1.0 [V] dążące do wartości 0.5 [V]

Sprawdź stan okablowania

Jeśli podczas diagnostyki, nie udało się zmierzyć oczekiwanych wartości, sprawdź dokładnie stan wtyczek i okablowania idącego do sondy w poszukiwaniu uszkodzeń. Jeśli te elementy nie są uszkodzone, sondę Lambda należy wymienić na nową. Nie podlega ona regeneracji lub naprawie.


  • Na podstawie Volvo Service Manual (TP 31361/1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 17 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.