Wymiana elementów układu elektroniki prędkościomierza VDO

Potrzebne elementy oraz narzędzia:

  • Wkrętak płaski, rozmiar 2
  • Wkrętak Phillips (krzyżak)
  • Kondensatory: 220µF/10V, 22µF/40V oraz 47µF/16V
  • Pinceta zakrzywiona (nieobowiązkowa)

Po wyjęciu zestawu wskaźników z auta, należy je rozkręcić, tak aby dostać się do samego prędkościomierza. Pierwsze wkręty, które należy odkręcić posiadają sześciokątne główki. Trzy z nich są dłuższe, więc należy miejsca ich montażu oznaczyć na obudowanie (np. markerem).

Zegary VDO – widok od tyłu

Gdy już zestaw wskaźników jest rozdzielony na dwie części, należy odkręcić 4 mniejsze wkręty trzymające prędkościomierz (widoczne na zdjęciu poniżej).

Po odkręceniu, należy odłączyć (pociągnąć „do siebie”) wskaźnik prędkości, który będzie się jeszcze trzymał na 5-nóżkowej wtyczce (widocznej na obrazku wyróżniającym tego poradnika). Następnie przechodzimy do demontażu wskazówki. Do tego najlepiej użyć zakrzywionej pincety, i na zasadzie dźwigni podważyć wskazówkę. Jest ona zamontowana na wieloklinie i łatwo ją uszkodzić podczas nieostrożnego demontażu. Nie trzeba zaznaczać jej położenia, gdyż podczas ponownego montaży naturalnie znajdzie ona swoje położenie zerowe, wskazując prędkość 20 km/h.

Następnie należy odkleić czarne tło wskaźnika. Wystarczy zacząć od dowolnego narożnika i odrywać powoli, unikając przesadnego wyginania tarczy. Po demontażu musi ona być prosta, inaczej nie przyklei się ponownie na stary klej. Ja od siebie polecę po prostu robić to z większą siłą, i bardziej ciągnąć w bok niż do góry podczas całej operacji.

Po odkręceniu trzech płaskich wkrętów (na zdjęciu powyżej), rozdzielamy obudowę z przezroczystego plastiku od reszty układu. Następnie odkręcamy dwa wkręty trzymające układ z mechanizmem licznika (uwaga, wypadające koła zębate!), odlutowujemy od płytki drukowanej dwa przewody i przechodzimy do wymiany uszkodzonych elementów.

Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają tylko trzy widoczne na zdjęciach kondensatory elektrolityczne. W zależności od wiedzy i umiejętności można sprawdzić również inne elementy.


Zdjęcia: materiały własne autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.